کلارینت

آموزش کلارینت

کلارینت در زبان آلمانی: كلارينته در بی (Klarinette in B)، در زبان ايتاليايي: كلارينتو در سی بمول (clarinetto in si bemolle) و در زبان فرانسوی: كلارينته در سی بمول (clarinette en si bémol) نامیده می‌شود. کلارینت یا قره نی عضوی از خانواده سازهای بادی چوبی (فلوت، ابوا، باسون، كلارينت) و آخرين سازی است كه در اركستر سمفونی (در نيمه دوم قرن هيجدهم) مورد استفاده قرار گرفت. کلارینت در Bb يک ساز بادی چوبی سوپرانو و متدوالترين ساز مورد استفاده در خانواده کلارینت است.

 در اركستر، كلارينت‌ها در A وC همانند يك كلارينت كوچك (در Eb يا D)، باست هورن (basset horn) در F و باس كلارينت در Bb مورد استفاده قرار می گيرند. در رسته‌های نظامی و گروه‌هاي سازهای بادی، كلارينت مهمترين ساز بادی چوبی است. در اين بندها (گروه‌ها) كلارينت‌های بالا (با صدای زير) در F و Ab نيز نواخته میشوند. در آمريكا اركسترهايی تنها متشكل از كلارينت‌ها، نيز وجود دارند كه كلارينت آلتو (در Eb) و كلارينت كنترباس (در Bb)، سازهای متداول در اين نوع گروه‌ها را همراهی میكند.

 كلارينت از پنج بخش تشكيل شده است: دهانه منقاری شكل همراه با يک زبانه تک، ميله توخالی بشكه‌ای شكل(سرپيچ)، قطعه‌ای از لوله كه همانند يك بشكه برجسته است، قطعه بالايی (بخش دست چپ)، قطعه پایينی (بخش دست راست) و قطعه بل (ناقوس مانند) قيفی شكل (يا شيپوری). تغييرات كم در كوك كلی، مي‌تواند با استفاده از قطعات بشكه‌ای شكل با طول مختلف انجام شود. بويژه keywork پيچيده است چرا كه كلارينت روی فاصله يک دوازدهم overblow مي‌كند كه كامپس پايه را تا نوزده نيم تن (نيم پرده) گسترش مي‌دهد. ساير سازهای بادی چوبی به اكتاو (دوازده نيم تن) Overblow مي‌كند.

امروزه دو سيستم در این ساز، مورد استفاده قرار مي‌گيرد: سيستم آلمانی يا اوهلر (Oehler) و سيستم فرانسوی يا اصطلاحاً بوهمی (Boehm) كه در فرانسه، انگلستان و آمريكا رواج دارد. اصطلاح سيستم بوهمی تا اندازه‌اي گمراه كننده است، از آنجا كه keywork انقلابی كه بوهم برای فلوت اختراع كرده بود، برای این ساز مورد استفاده قرار گرفت، ولی به ندرت كليد حلقه‌ای مورد استفاده قرار مي‌گرفت. در حقيقت استفاده از مكانيزم بوهم روی كلارينت غير ممكن بود دليل اين امر ساده است چرا كه محدوده صدای اصلی این ساز بزرگتر از فلوت بود: فلوت به اكتاو، كلارينت به فاصله دوازدهم (اكتاو+يك فاصله پنجم) overblow مي‌كند.

به طور کلی آموزش موسیقی نیاز به علاقه،تمرین و پشتکار دارد و این نکته برای تمام سازها یکسان است.کلارینت نیز مانند دیگر سازها، باید از ابتدا زیر نظر استاد کلارینت آموزش دیده شود تا بتوان با استایل صحیح آموزش را شروع کرد.
در گام اول، تهیه کلارینت نکته مهمی است که باید زیر نظر یک کارشناس زبده موسیقی انجام شود.پس از تهیه یک ساز با کیفیت، می توان از طریق آموزشگاه موسیقی و یا تدریس خصوصی کلارینت آموزش را آغاز کرد.در کنار آن، استاد مربوطه، کتاب و لوازم مورد نیاز را به شما معرفی خواهد کرد.
در ابتدای آموزش، استاد ساختار کلی ساز و قسمتهای مختلف آن را شرح می دهد و با کتب مقدماتی کار را آغاز می کند و به تدریج در تدریس کلارینت پیش می رود تا پس از اتمام کتب مقدماتی، به سراغ کتابهای پیشرفته تر و همچنین سبکهای مختلف نوازندگی کلارینت برود.
برای شروع آموزش کلارینت فاکتورهایی از جمله، توانایی بدنی و تنفسی و همچنین توانایی فکری،ذهنی و علمی مهم است.یادگیری کلارینت را می توان از سن حدود 7 یا 8 سالگی آغاز کرد.یعنی پس از گذراندن دوره آموزش ارف که البته دلخواه است می توان آموزش کلارینت را شروع کرد،اما این به آن معنا نیست که در سنین بالاتر نمی توان به کلاس کلارینت رفت.
کتابهای مفیدی برای آموزش کلارینت وجود دارند که از آن جمله می توان به کتاب مقدمات کلارینت نوشته پل هریس،روش آسان آموزش کلارینت تالیف کرولین هوپر،کتاب کلارینت برای دامی ها(احمق ها) به نویسندگی دیوید اتریج و کتاب کلارینت آبراکادابرا(راهی برای یادگیری کلارینت از طریق آهنگها وملودی ها) تالیف جاناتان راتلند اشاره کرد.درکنار اینها، اساتید معمولا کتابها و جزوات خود را نیز تدریس می کنند که از داخل آن نکات و ریتمهای مختلف آموزش داده می شود.

آموزش کلارینت همراه با استاد رهام ایرانخواه در سرای محله جنت آباد جنوبی برگزار میشود.

 روز های سه شنبه

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید
افزودن به علاقه‌مندی
شرکت در دوره
ثبت نام شده: 15 دانشجو
مدت زمان: 12 جلسه
سطح: پیشرفته

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه 6 صبح تا 9 شب
سه شنبه 6 صبح تا 9 شب
چهارشنبه 6 صبح تا 9 شب
پنجشنبه بسته
جمعه بسته
شنبه 6 صبح تا 9 شب
یکشنبه 6 صبح تا 9 شب