ویولا

آموزش ویولا

ویولا به ساز آلتو، یا به طور دقیقتر ساز آلتو- تنور خانواده‌ ویلن‌‌‌ها اطلاق می‌شود. ویولا نیز مانند دیگر اعضای خانواده‌ ویلن‌ها در میانه‌ی قرن شانزدهم (حدود سال ١٥٥٠) در شمال ایتالیا پدیدار گشت. به طور کلی ویولا صدای آلتویی غنی تر، گرم‌ تر و کدر‌تر در مقایسه با صدای سوپرانوی سبک‌ و درخشان ویلن دارد. سیم‌های ویولا به فاصله‌ پنجم درست بم تر از ویلن کوک می‌شوند. زیرترین سیم ویولا (سیم لا) طنین صوتی متضادی با بقیه سیم‌ها دارد در بعضی از سازها صدایی تیز و نافذ تولید می‌کند. بم‌ترین سیم ویولا، که تنها سیم از چهار سیم ویولا است که در ویلن وجود ندارد و به صدای ویولا شخصیت ویژه‌ای داده است، قادر به تولید صدایی شفاف، زیبا و پرطنین و قدرتمند است که سازندگان و نوازندگان خواستار آن هستند.

ساز ویولا یا ویولن آلتو از انواع سازهای زهی آرشه ای با ظاهری شبیه به ویولن اما اندکی بزگتر است که در رده بندی دانش سازشناسی زیر مجموعه ای از سازهای زهی محسوب می شود. ویولا در مجموع دارای 4 سیم فلزی با طول کاملا یکسان اما قطر متفاوت است که از پایین به بالا و با الگوی افزایشی قطر سیمها شماره گذاری و به ترتیب زیر کوک می شوند.

  •  سیم 4 ← C3
  • سیم 3 ← G3
  • سیم 2 ← D4
  • سیم 1 ← A4

 نت نویسی ویولا با کلید دو یا آلتو صورت می گیرد و به دلیل طراحی بدون فرت یا تقسیم بندی های فینگربرد خود ، توانایی اجرای لهجه های موسیقی ملل مختلف را هم دارد. ویولا با قطعه ای به نام Chinrest یا بالشتک که در انتهای ساز قرار دارد میان شانه و چانه ی نوازنده قرار گرفته و توسط آرشه نواخته می شود. مانند بسیاری از سازهای آکوستیک ، تا به امروز انواع مدلهای ویولا الکتریک هم طراحی و تولید شده است و صدای ضعیفی که بر اثر لرزش و ارتعاش سیمهای آن تولید می شود ، توسط پیکاپ یا میکروفن مغناطیسی دریافت شده و برای تقویت قدرت به آمپلی فایر یا تقویت کننده ارسال می گردد.

یادگیری آن نیاز به تمرین و پشتکار فراوان دارد.البته هیچ موزیسینی به صورت مادرزادی آموزشی ندیده و همگی با تلاش و تمرینات منظم توانسته اند در نوازندگی ویولامهارت پیدا کنند.ولی بهتر است از ابتدا آموزش این ساز را زیر نظر استاد ویولا آغاز کنید و تمرین روزانه را فراموش نکنید.
ابتدا باید ساز مورد نظر خود را به کمک یک کارشناس ویولا تهیه کنید.سپس از طریق کلاسهای تدریس خصوصی ویولا یا آموزشگاه موسیقی اقدام به ثبت نام کنید.پس از آن استاد مربوطه کتاب و لوازم مورد نیاز برای آموزش را به شما معرفی خواهد کرد.
در ابتدای آموزش، اساتید مطالب عمومی و مقدماتی و تسلط بر روی آرشه و ساز را به هنرجویان آموزش می دهند.در هر سطحی بخصوص در شروع راه کتابهای آموزش ویولا خیلی در پیشرفت و انگیزه دادن به هنرجو کمک می کند.
پس از آنکه هنرجو درسن 5 تا 6 سالگی یک دوره کلاس ارف را گذراند می تواند برای شروع کلاس ویولا اقدام کند.خوشبختانه ویولا در سایزهای مختلف موجود است و هنرجو از سن حتی حدود 5 سالگی با هر جثه ای می تواند شروع به یادگیری ویولا کند.
بله این امکان وجود دارد.البته اساتید و کارشناسان موسیقی توصیه می کنند که برای یادگیری ویولا حتما از استاد استفاده شود.چون موسیقی علاوه بر تئوری، کارهای عملی نیز دارد و هنرجو باید تکنیکهای نوازندگی و دست گرفتن ساز را بصورت حضوری از استاد بیاموزد تا در آینده با روش درست و دقیق به آموزش موسیقی بپردازد.

آموزش ویولا همراه با استاد احمد مقدسی زاده در سرای محله جنت آباد جنوبی برگزار میشود.

روز های شنبه

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید
افزودن به علاقه‌مندی
شرکت در دوره
ثبت نام شده: 17 دانشجو
مدت زمان: 12 جلسه
سطح: پیشرفته

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه 6 صبح تا 9 شب
سه شنبه 6 صبح تا 9 شب
چهارشنبه 6 صبح تا 9 شب
پنجشنبه بسته
جمعه بسته
شنبه 6 صبح تا 9 شب
یکشنبه 6 صبح تا 9 شب