سه تار

ساز سه تار

شکل ظاهری آن مانند تار است، با این تفاوت که شکم آن یک قسمتی، گلابی شکل و کوچک­تر است، سطح رویی کاسۀ (صفحه) سه­تار نیز چوبی است؛ سه ­تار چهار سیم دارد.خرک سه­ تار کوتاهتر از خرک تار بوده، و دستۀ آن نیز از دستۀ تار نازکتر است، سه­تار فاقد «جعبۀ گوشی» است و گوشی­های چهار گانۀ آن، دو عدد در سطح جلویی انتهای دسته (سر ساز) و دو تای دیگر در سطح جانبی چپ ( در هنگام نواختن در سطح بالایی) کار گذاشته شده­ اند.

تعداد دستان­های سه­تار به طور معمول، مانند تار ۲۸است.

سه ­تار با ناخن انگشت اشاره (و گاه توأم با ناخن انگشت وسطی) دست راست نواخته می­شود. به عبارت دیگر «مضراب» سه ­تار در واقع ناخن انگشتان نوازنده است.

به طور کلی آموزش موسیقی نیاز به علاقه و پشتکار دارد و این مسئله برای تمام سازها یکسان است. سه تار نیز مانند هر ساز دیگری باید از ابتدا زیر نظر استاد سه تار تعلیم دیده شود و برای آن زمان گذاشته شود تا بتوان با تکنیک و استایل درست آموزش را پیش برد.
در قدم اول تهیه ساز سه تار نکته مهمی است که باید زیر نظر یک کارشناس موسیقی انجام شود. پس از تهیه یک ساز خوب و خوش صدا، می توان از طریق آموزشگاه موسیقی و یا تدریس خصوصی سه تار آموزش را آغاز کرد. در کنار آن استاد مربوطه، کتاب و لوازم مورد نیاز را به شما معرفی خواهد کرد.
در ابتدای آموزش، استاد مطالب کلی و ساختار ساز را برای شما توضیح می دهد. سپس از کتب مقدماتی شروع کرده و یک سری قطعات تمرینی برای قویتر شدن انگشتان و هماهنگی دستها و در ادامه تکنیک های مختلف نوازندگی را به شما آموزش داده و به تدریج در تدریس سه تار پیش می رود تا پس از اتمام کتب مقدماتی به سراغ کتابهای پیشرفته تر برود.
یادگیری سه تاررا می توان از سن حدود ۶ سالگی آغاز کرد. یعنی پس از گذراندن دوره آموزش ارف که البته دلخواه است می توان آموزش سه تار را آغاز کرد. کلاس سه تار نیزدر اکثر آموزشگاههای ایران برگزار می شود و اساتید خوب و با تجربه ای در این زمینه مشغول فعالیت هستند.
کتابهای مفیدی برای آموزش سه تار وجود دارند که معمولا اساتید آن ها را معرفی کنند که از داخل آن قطعات و آهنگهای مختلف سه تار آموزش داده می شود.

دوره های آموزش همراه با استادامیرعلی لطفی در سرای محله جن آباد جنوبی برگزارمیگردد.

 سه تار در روزهای سه شنبه

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید
افزودن به علاقه‌مندی
شرکت در دوره
ثبت نام شده: 19 دانشجو
مدت زمان: 12 جلسه
سطح: پیشرفته

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه 6 صبح تا 9 شب
سه شنبه 6 صبح تا 9 شب
چهارشنبه 6 صبح تا 9 شب
پنجشنبه بسته
جمعه بسته
شنبه 6 صبح تا 9 شب
یکشنبه 6 صبح تا 9 شب