سنتور

آموزش سنتور

ساز از جعبه­ای ذوذنقه­ای شکل تشکیل شده که اضلاع آن عبارتند از:

بلندترین ضلع، نزدیک به نوازنده؛ کوتاه­ترین ضلع و موازی با ضلع قبلی و دور از نوازنده؛ و دو ضلع جانبی با طول برابر، دو ضلع قبلی را به طور مورب قطع می­کند. ارتفاع سطوح جانبی ۸ تا ۱۰ سانتیمتر است.

جعبۀ سنتور مجوف است و تمام سطوح جعبه چوبی است. بر روی سطح فوقانی دو ردیف خرک چوبی قرار دارد، ردیف راست نزدیکتر به کنارۀ راست ساز است و ردیف چپ کمی بیشتر با کناره چپ فاصله دارد (فاصلۀ بین هر خرک ردیف چپ تا کنارۀ چپ را «پشت خرک» می­نامند). از روی هر خرک چهار رشته سیم همکوک عبور می­کند، ولی هر سیم به گوشی معینی پیچیده می­شود. گوشی­ها در سطح جانبی راست کار گذاشته شده­اند.

 سیم­های سنتور به دو دستۀ «سفید» (زیر) و «زرد» (بم) تقسیم می­شوند. دستۀ سیم­های سفید بر روی خرک­های ردیف چپ، و سیم­های زرد بر روی خرک­های ردیف راست به تناوب قرار گرفته­اند طول قسمت جلوی خرک در سیم­های سفید، دو برابر طول آن در قسمت پشت خرک است و می­توان در پشت خرک نیز از سیم­های سفید استفاده کرد (صدای آن به نسبت عکس طول، یک اکتاو نسبت به صدای قسمت جلوی خرک بالاتر است).همچنین هر سیم زرد یک اکتاو بم­تر از سیم سفید بلافاصله بعد از آن صدا می­دهد.

به طور کلی آموزش موسیقی نیاز به علاقه و پشتکار دارد و این مسئله برای تمام سازها یکسان است. سنتور نیز مانند هر ساز دیگری باید از ابتدا زیر نظر استاد سنتور تعلیم دیده شود و برای آن زمان گذاشته شود تا بتوان با تکنیک و استایل درست آموزش را پیش برد.
در قدم اول تهیه ساز سنتور نکته مهمی است که باید زیر نظر یک کارشناس موسیقی انجام شود. پس از تهیه یک ساز خوب و خوش صدا، می توان از طریق آموزشگاه موسیقی و یا تدریس خصوصی سنتور آموزش را آغاز کرد. در کنار آن استاد مربوطه، کتاب و لوازم مورد نیاز را به شما معرفی خواهد کرد.
در ابتدای آموزش، استاد مطالب کلی و ساختار ساز را برای شما توضیح می دهد. سپس از کتب مقدماتی شروع کرده و یک سری قطعات تمرینی برای قویتر شدن انگشتان و هماهنگی دستها و در ادامه تکنیک های مختلف نوازندگی را به شما آموزش داده و به تدریج در تدریس سنتور پیش می رود تا پس از اتمام کتب مقدماتی به سراغ کتابهای پیشرفته تر برود.
یادگیری سنتور را می توان از سن حدود ۶ سالگی آغاز کرد. کلاس سنتور نیزدر اکثر آموزشگاههای ایران برگزار می شود و اساتید خوب و با تجربه ای در این زمینه مشغول فعالیت هستند.
کتابهای مفیدی برای آموزش سنتور وجود دارند که معمولا اساتید آن ها را معرفی کنند که از داخل آن قطعات و آهنگهای مختلف سنتور آموزش داده می شود.

دوره های آموزش در روز های شنبه سنتور همراه با استاد آریا امینی در سرای محله جنت آباد جنوبی برگزار میگردد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید
افزودن به علاقه‌مندی
شرکت در دوره
ثبت نام شده: 16 دانشجو
مدت زمان: 12 جلسه
سطح: پیشرفته

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه 6 صبح تا 9 شب
سه شنبه 6 صبح تا 9 شب
چهارشنبه 6 صبح تا 9 شب
پنجشنبه بسته
جمعه بسته
شنبه 6 صبح تا 9 شب
یکشنبه 6 صبح تا 9 شب