رباب

ساز-رباب

شکل ضاهری – رباب مجموعاً از چهار قسمت، شکم، سینه، دسته و سر تشکیل شده است.شکم در واقع جعبه­ای به شکل خربزه است که بر سطح جلویی آن پوست کشیده شده و خرکی کوتاه روی پوست قرار گرفته است. سینه نیز جعبه­ای مثلث شکل است که سطح جلویی آن، تا اندازه­ای گرده ماهی و از جنس چوب است. در سطح جانبی سینه ( سطحی که هنگام نواختن در بالا قرار می­گیرد)، هفت گوشی تعبیه شده که سیم­های تقویت کنندۀ صدای ساز به دور آنها پیچیده می­شوند. بر سطح جانبی دیگر (سطح پائینی)، پنجره­ای دایره­ای شکل ساخته شده است.

دستۀ ساز  نسبتاً کوتاه است و بر روی آن، حدود ده «دستان» بسته می­شود و بالاخره در سر ساز، مانند تار، جعبۀ گوشی­ها قرار گرفته و در سطوح بالائی و پائینی این جعبه، هر یک سه گوشی تعبیه شده است، سطح جانبی جعبۀ گوشی­ها کمی به طرف عقب ادامه یافته است.تعداد سیم­های رباب شش یا سه سیم جفتی است که سیم­های جفت با یکدیگر همصوت کوک می­شوند.سیم­های رباب در قدیم از روده ساخته می­شده در حالیکه امروز آنها را از نخ نایلون می­سازند و سیم بم روی نایلون روکشی فلزی دارد.مضراب رباب امروزی مانند مضراب عود از پر مرغ ساخته شده است.رباب، اساساً محلی است و بیشتر در نواحی خراسان و مرز افغانستان معمول است.

در قدم اول تهیه ساز رباب نکته مهمی است که باید زیر نظر یک کارشناس موسیقی انجام شود. پس از تهیه یک ساز خوب و خوش صدا، می توان از طریق آموزشگاه موسیقی و یا تدریس خصوصی رباب آموزش را آغاز کرد. در کنار آن استاد مربوطه، کتاب و لوازم مورد نیاز را به شما معرفی خواهد کرد.
در ابتدای آموزش، استاد مطالب کلی و ساختار ساز را برای شما توضیح می دهد. سپس از کتب مقدماتی شروع کرده و یک سری قطعات تمرینی برای قویتر شدن انگشتان و هماهنگی دستها و در ادامه تکنیک های مختلف نوازندگی را به شما آموزش داده و به تدریج در تدریس رباب پیش می رود تا پس از اتمام کتب مقدماتی به سراغ کتابهای پیشرفته تر برود.
یعنی پس از گذراندن دوره آموزش ارف که البته دلخواه است می توان آموزش کاخن را آغاز کرد. کلاس رباب نیزدر اکثر آموزشگاههای ایران برگزار می شود و اساتید خوب و با تجربه ای در این زمینه مشغول فعالیت هستند.
کتابهای مفیدی برای آموزش رباب وجود دارند که معمولا اساتید آن ها را معرفی کنند که از داخل آن قطعات و آهنگهای مختلف رباب آموزش داده می شود.
تمرین رباب باید هر روز و بصورت مداوم و تا حد مقدور در ساعات مشخصی از روز انجام شود. این نظم و انضباط در تمرین، باعث پیشرفت هنرجو خواهد شد. روزانه حدود ۱ ساعت زمان برای تمرین خوب است که البته با توجه به اهداف و سن و شرایط هنرجویان متفاوت است. مفید بودن زمان تمرین و همچنین تمرکز کامل داشتن در حین تمرینات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دوره های آموزش موسیقی در سرای محله جنت آباد جنوبی برگزار میگردد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید
افزودن به علاقه‌مندی
شرکت در دوره
ثبت نام شده: 14 دانشجو
مدت زمان: 12 جلسه
سطح: پیشرفته

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه 6 صبح تا 9 شب
سه شنبه 6 صبح تا 9 شب
چهارشنبه 6 صبح تا 9 شب
پنجشنبه بسته
جمعه بسته
شنبه 6 صبح تا 9 شب
یکشنبه 6 صبح تا 9 شب