دیوان یاباغلاما

ساز دیوان یا باغلاما

دیوان یا باغلاما از جمله سازهای مضرابی است. این ساز یک ساز ترکی و کردی است که در مناطق مختلف کردستان عراق و ترکیه استفاده می شود و انواع خاصی از آن در منطقه در سیم کردستان ترکیه وجود دارد و یا در شهر و روستاهای اطراف زاخو در کردستان عراق.

این ساز در اندازه های مختلف ساخته می شود که سایز کوچک آنرا (چرا) ساز متوسط آن را (باغلاما دسته کوتاه یا چوغور) و ساز بزرگ ان را باغلامای دسته بلند (دیوان) است (در ایران بین باغلامای دسته بلند و دیوان فرقی قایل نیستند ولی پرده ای دیوان کمی بلندتر است و کاسه ای بزرگتر دارد) که کاسه ای بسیار بزرگتر از سه تار دارد. این ساز شامل ۷ سیم و ۳ ردیف می باشد. همچنین دارای ۲۳ پرد یا ری می باشد. البته ساز دیوان اصلی دارای ۹ سیم می باشد یعنی هر ردیف دارای ۳ سیم بوسیله ی مضراب پلاستیکی کوچکی نواخته می شود. در میان ترکان سازی بزرگتر از دیوان وجود دارد که به آن ساز میدان می گویند.

 کاسه دیوان چون بسیار بزرگ است نمی توان آن را به صورت یک تکه ساخت و کاسه آن را به صورت پروانه ای یعنی چسباندن تکه های هلالی شکل چوب خم شده می سازند. چوب آن معمولا از جنس توت سیاه یا گردو یا سرخ دار و یا گلابی و غیره ساخته می شود.

 
به طور کلی آموزش موسیقی نیاز به علاقه و پشتکار دارد و این مسئله برای تمام سازها یکسان است. دیوان یا باغلاما نیز مانند هر ساز دیگری باید از ابتدا زیر نظر استاد دیوان یا باغلاما تعلیم دیده شود و برای آن زمان گذاشته شود تا بتوان با تکنیک و استایل درست آموزش را پیش برد.
در قدم اول تهیه ساز دیوان یا باغلاما نکته مهمی است که باید زیر نظر یک کارشناس موسیقی انجام شود. پس از تهیه یک ساز خوب و خوش صدا، می توان از طریق آموزشگاه موسیقی و یا تدریس خصوصی دیوان یا باغلاما آموزش را آغاز کرد. در کنار آن استاد مربوطه، کتاب و لوازم مورد نیاز را به شما معرفی خواهد کرد.
در ابتدای آموزش، استاد مطالب کلی و ساختار ساز را برای شما توضیح می دهد. سپس از کتب مقدماتی شروع کرده و یک سری قطعات تمرینی برای قویتر شدن انگشتان و هماهنگی دستها و در ادامه تکنیک های مختلف نوازندگی را به شما آموزش داده و به تدریج در تدریس دیوان یا باغلاما پیش می رود تا پس از اتمام کتب مقدماتی به سراغ کتابهای پیشرفته تر برود.
یادگیری دیوان یا باغلاما را می توان از سن حدود ۶ سالگی آغاز کرد. کلاس دیوان یا باغلاما نیزدر اکثر آموزشگاههای ایران برگزار می شود و اساتید خوب و با تجربه ای در این زمینه مشغول فعالیت هستند.
کتابهای مفیدی برای آموزش دیوان یا باغلاما وجود دارند که معمولا اساتید آن ها را معرفی کنند که از داخل آن قطعات و آهنگهای مختلف دیوان یا باغلاما آموزش داده می شود.

دوره های آموزش دیوان همراه با استاد احمد مقدسی زاده در سرای محله جنت آباد جنوبی برگزار میگردد.

روزهای شنبه

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید
افزودن به علاقه‌مندی
شرکت در دوره
ثبت نام شده: 23 دانشجو
مدت زمان: 12 جلسه
سطح: پیشرفته

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه 6 صبح تا 9 شب
سه شنبه 6 صبح تا 9 شب
چهارشنبه 6 صبح تا 9 شب
پنجشنبه بسته
جمعه بسته
شنبه 6 صبح تا 9 شب
یکشنبه 6 صبح تا 9 شب