خوشنویسی

آموزش خوشنویسی

در خوشنویسی هنرجو ابتدا با نحوه…شکل و اندازه ی حروف اشنا و در ادامه با سطر (جمله)نویسی اشنا میشود ودر ادامه با بیت نویسی…چلیپا و کتابت اشنا میشود.

آموزش خوشنویسی
امروزه می توان برای یادگیری هنر خوشنویسی، هم با خودکار هم با قلم نی یادگیری را شروع کرد. از وسایل و ابزارهای خاصی که در هنر خوشنویسی به کار می‌رود می توان به موارد زیر اشاره کرد: قلم نی: قلمی مرغوب است که سخت، سنگین، مدور و رنگ آن قرمز پخته مایل به قهوه ای و ضخامت آن به اندازه یک خودکار باشد. قلم تراش: خوشنویسان قلم خود را با این وسیله تراش می‌دهند. قلم تراش، چاقویی یک تیغه، دو تیغه، سه تیغه و یا چهار تیغه است که از فولاد ساخته می‌شود. قط زن: وسیله‌ای که به هنگام قط زدن نوک قلم در زیر آن قرار می‌گیرد. لیقه: نخ یا الیاف ابریشمی است که در داخل دوات قرار می‌گیرد و بصورت طبیعی و مصنوعی در بازار وجود دارد. این وسیله هم از ریختن مرکب جلوگیری می‌کند و هم باعث می‌شود تا مرکب به اندازه به سر قلم برسد. دوات: ظرفی است که مرکب و لیقه داخل آن قرار داده می‌شود. مرکب: در نوع خشک و مایع وجود دارد. مرکب‌های مایع که رواج بیشتری نیز دارند به رنگ‌های مختلف در بازار وجود دارند. غلظت و پررنگی مرکب در خوشنویسی اهمیت بالایی دارد. کاغذ: مناسب‌ترین کاغذ برای خوشنویسی کاغذی است که صاف و هموار باشد، به طوری که قلم نی به راحتی روی آن حرکت کند. باید توجه کنیم که کاغذهای بسیار صاف و لغزنده و یا زبر برای خوشنویسی مناسب نیستند.
خوشنویسی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است. گاهی درک خوشنویسی به عنوان یک هنر مشکل است. به نظر می‌رسد برای درک و لذت بردن از تجربه بصری خوشنویسی باید بدانید که خوشنویس افزون بر نگارش یک متن، سعی دارد اثری هنری با ارزش‌های زیبایی شناختی خلق کند. براي آشنایی بیشتر با هنر خوشنویسی و انواع و ابزارهای آن در این مقاله از وبلاگ پروانه همراه ما باشید. عشق و علاقه وصف‌ناپذیر انسان به تلفیق خط و زیبایی در میان تمدن‌ها و فرهنگ‌های مختلف کاملا مشهود است. آنچه در دوران شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی که به دست مسلمانان به وقوع پیوست، منجر به پیدایش انواع خوشنویسی اسلامی شد. همچنین شیفتگی مسلمانان نسبت به کتابت قرآن، موجب گشت آنان تمام توانِ خود را برای هرچه زیباتر نوشیتن آن به کار گیرند.
درحقیقت زمانی که کودک ما شکل حروف الفبا را بشناسد و بتواند با آنها کلمات ساده و با مفهوم بسازد می تواند شکل زیبا نویسی حروف و کلمات را نیز آموزش ببیند. و اما این نکته که بهتر است از چه سنی زیبا نویسی را یاد بگیریم بسیار مورد سوال و ابهام است. همانطور که میدانید برای بیش از 90 درصد افراد، با امر نوشتن در تمام مراحل رشد از کلاس اول دبستان تا سال های پایانی عمر انسانی سر و کار داشته و افراد در سنین مختلف حداقل یک ساعت از تایم روزانه خود را صرف این کار می کنند. بسیاری از ما در طول دوران تحصیل خود خط های متفاوتی را تجربه کرده ایم. از ابتدا که شروع به نوشتن کرده ایم با خطوط ساده و شکسته وکاملی از حروف و اتصالات را می نوشتیم و بعد به مرور زمان در سال های دوم و سوم بدلیل تبحر در نوشتن و اجباردر بالابردن سرعت نوشتن، شکل های حروف ما بصورت محاوره و حتی حذف بسیاری از حرکت های لازم وضروری تغییر پیدا کرد و این تغییر نامناسب باعث ایجاد بدخطی و حتی ناخوانا شدن دستخط ما انجامید و درمسیر زندگی خود بارها شاهد ضایع شدن حق خود در کسب نمرات در دوران تحصیل، کم شدن اعتماد به نفس در نوشتن نامه های تحصیلی و اداری و حتی مطالب روزانه گردید والبته که بصورت ناخودآگاه بر روی اعتماد به نفس ما در ایجاد روابط فردی، تحصیلی، شغلی واجتماعی تاثیرات مخربی ایجاد شده است بطوریکه اثرات منفی آن را در موقعیت ها و شرایط مختلف حس و احساس کرده ایم.

کلاس های آموزش خوشنویسی توسط استاد علی غفوری در سرای محله جنت آباد جنوبی برگزار میگردد.

شنبه 15 الی 18

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید
افزودن به علاقه‌مندی
شرکت در دوره
ثبت نام شده: 12 دانشجو
مدت زمان: روزهای شنبه
سطح: پیشرفته

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه 6 صبح تا 9 شب
سه شنبه 6 صبح تا 9 شب
چهارشنبه 6 صبح تا 9 شب
پنجشنبه بسته
جمعه بسته
شنبه 6 صبح تا 9 شب
یکشنبه 6 صبح تا 9 شب