تنبور

آموزش تنبور

دارای شکمی گلابی و دسته­ای دراز است که بر روی آن از ۱۰ تا ۱۵ پرده بسته می­شود رویۀ جلویی شکم چوبی است. دستۀ این ساز، مانند سه­تار، به سر ساز متصل است و سر در حقیقت، ادامه دسته است که بر ری سطوح جلویی و جانبی آن، هر یک دو گوشی کار گذارده شده که سیم­ها به دور آنها پیچیده می­شوند.

سیم­های تنبور چهار عدد و معمولاً به فاصله­های مختلف کوک ­می شده است.

این ساز معمولاً بدون مضراب، و با انگشت، نواخته می­شود.

چنانکه در تاریخ موسیقی ایرانی نوشته شده در قدیم سازی به نام تنبور وجود داشته و از آن انواع مختلفی ذکر کرده­اند. مثلاً گفته شده که فارابی تئوری­دان مشهور موسیقی ایران، تنبور بغدادی و تنبور خراسان را دستان بندی کرده است.

در قدم اول تهیه ساز تنبور نکته مهمی است که باید زیر نظر یک کارشناس موسیقی انجام شود. پس از تهیه یک ساز خوب و خوش صدا، می توان از طریق آموزشگاه موسیقی و یا تدریس خصوصی تنبور آموزش را آغاز کرد. در کنار آن استاد مربوطه، کتاب و لوازم مورد نیاز را به شما معرفی خواهد کرد.
در ابتدای آموزش، استاد مطالب کلی و ساختار ساز را برای شما توضیح می دهد. سپس از کتب مقدماتی شروع کرده و یک سری قطعات تمرینی برای قویتر شدن انگشتان و هماهنگی دستها و در ادامه تکنیک های مختلف نوازندگی را به شما آموزش داده و به تدریج در تدریس تنبور پیش می رود تا پس از اتمام کتب مقدماتی به سراغ کتابهای پیشرفته تر برود.
یادگیری تنبور را می توان از سن حدود ۶ سالگی آغاز کرد. کلاس کاخن نیزدر اکثر آموزشگاههای ایران برگزار می شود و اساتید خوب و با تجربه ای در این زمینه مشغول فعالیت هستند.
کتابهای مفیدی برای آموزش تنبور وجود دارند که معمولا اساتید آن ها را معرفی کنند که از داخل آن قطعات و آهنگهای مختلف تنبور آموزش داده می شود.
سعی کنید ابتدا استاد خود را مشخص کنید و سپس با راهنمایی و هماهنگی استاد اقدام به تهیه ساز کنید. مهمترین مراکز فروش ساز تنبور در میدان بهارستان می باشند که تنوع و قیمتهای مختلفی در آنجا وجود دارد. همچنین از طریق فروشگاه‌های اینترنتی مانند دیجی کالا نیز میتوانید اقدام به خرید ساز کنید که البته باز هم تاکید می شود که خرید ساز، زیر نظر یک استاد مجرب انجام شود. تنبور های اروپای شرقی و آلمانی معمولا کیفیت و قیمت بالاتری دارند و از جمله برندهای معتبر می توان به رولند و هوهنر اشاره کرد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید
افزودن به علاقه‌مندی
شرکت در دوره
ثبت نام شده: 12 دانشجو
مدت زمان: 12 جلسه
سطح: پیشرفته

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه 6 صبح تا 9 شب
سه شنبه 6 صبح تا 9 شب
چهارشنبه 6 صبح تا 9 شب
پنجشنبه بسته
جمعه بسته
شنبه 6 صبح تا 9 شب
یکشنبه 6 صبح تا 9 شب