نقاشی و طراحی

نقاشی و طراحی

تاریخچه نقاشی

امروزه ما از نقاشی مناظر طبیعی و صحنه های مختلف حتی از نوع انتزاعی هم لذت می بریم. در گذشته نقاشی هایی هم بودند که فقط می‌ خواستند صحنه‌ هایی را به صورت مفهومی به افراد نشان دهند که برای به تصویر کشیدن صحنه های کتاب انجیل هم از آن استفاده می‌ کردند. پوستر های نقاشی شده از پادشاهان هم جزء کار هایی بود که در آن زمان ها انجام می دادند و بعضی از آن ها هنوز هم موجود است. دوره رنسانس دوره ای از تغییرات مذهبی و تمدنی در اروپا است اما همان طور که بالاتر هم گفتیم، دوره ای از تغییرات بسیار زیاد در نقاشی هم محسوب می‌‌شود. یعنی هنرمندان از هنر برای نشان دادن وضعیت جامعه استفاده می‌ کردند.

 در واقع آن ها هنر را برای پاس داشتن خود هنر به تصویر می‌ کشیدند. تغییرات در صنعت باعث ایجاد تغییراتی در زندگی افراد و همچنین لوازم مورد استفاده در نقاشی شد. نقاشی روغنی اولین نقاشی بود که در شرق افغانستان معرفی شد و یک راهی برای اروپایی ها در اواخر قرون وسطا (قبل از رنسانس) را باز کرد. قبل از آن از روغن گل های مختلف و بذر کتان برای ایجاد رنگ در طول قرون وسطا و طلا و دیگر چیز های ارزشمند استفاده می‌ شد. اما از آن جا که به دست آوردن آن ها سخت بود، کم کم کنار گذاشته شدند. صنعت گرا و دانشمند آلمانی به نام Otto Röhm رزین یا صمغ آکریلیک را نوآوری کرد که قبل از سال ۱۹۳۴ بود و در دهه ۱۹۵۰ نقاشی آکریلیک ( اولین نسخه از آن) در مسیر تجاری قرار گرفت.

 با تغییر راهبرد های سیاسی، موضوعات و استایل ها هم در زندگی انسان ها تغییر کردند و جنبش های هنری مختلف در طول چند قرن گذشته نقش حیاتی در تغییرات سیاسی این مناظر داشتند. جنبش های هنری مانند سورئالیست، هنر پاپ و باوهاوس این اهداف را در ذهن خود می پروراندند. حال بیایید نگاهی به تفاوت موجود به این تکنیک های طراحی و نقاشی بیاندازیم.

تکنیک نقاشی

نقاشی شبیه به طراحی است اما به آن یک هنر خیس گفته می‌ شود که از رنگ ها و قلمو استفاده می‌ شود. همچنین نتایج آن نیز با یکدیگر متفاوت هستند. برای نقاشی اول باید یک سطح مناسب را برای نوع کاری که می‌ خواهیم انجام دهیم، فراهم کنیم. زمانی که این کار را انجام دادیم، مرحله بعد نوبت به انتخاب کردن تناژ رنگ هایی است که می‌ خواهیم روی صفحه نقاشی ما ظاهر شوند که معمولاً از تکنیک‌ های مختلفی مثل لایه بندی، زیبایی رنگ ها و غیره استفاده می شود. هیچ محدودیتی برای استفاده از رنگ در نقاشی وجود ندارد و می توانیم از رنگ های اکریلیک و روغنی هم استفاده کنیم.

تکنیک طراحی

اما در مقایسه با نقاشی، طراحی یک فرم متفاوتی دارد. اول این که از یک ماده خشک مثل مداد استفاده می شود و رنگ ها و نمونه ها در ایجاد رنگ هیچ دخالتی ندارند. مواد به کار رفته معمولاً مداد، خودکار و گاهی اوقات چیز هایی شبیه مداد شمعی یا زغال می باشد. زمانی که راجع به تکنیک طراحی صحبت می‌ کنیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که راهبرد طراحی به طور کامل با نقاشی متفاوت است. طراحی درگیر اندازه گیری ها و مقیاس های مختلف برای یک نتیجه خاص می باشد و نمی توانیم آن را زیر مجموعه نقاشی بنامیم. اکنون که اطلاعات پایه را در مورد طراحی و نقاشی پیدا کرده‌ اید، مفهوم بهتری از این دو را درک می کنید اما هنوز انواع مختلف طراحی و نقاشی را نمی شناسید.

انواع نقاشی

نقاشی با آبرنگ

اگر با نقاشی آشنا باشید، آبرنگ را هم می شناسید. احتمالاً یاد دوران مدرسه بیفتید. این نوع نقاشی با کمک آبرنگ ها انجام می شوند و همان طور که دیدید و استفاده کرده‌ اید، حالت های رنگارنگ زیادی در اختیار شما قرار می گیرد و یک نوع ساده برای شروع کار نقاشی می باشد.

نقاشی روی شیشه

نقاشی شیشه استایلی است که در آن از رنگ های مخصوص شیشه استفاده می کندد و به آن نقاشی روی شیشه می‌ گویند. اگر به دنبال نقاشی روی شیشه و دکوری برای خانه هستید، می توانید از این نقاشی استفاده کنید. این نقاشی ها فقط روی شیشه زیبا جلوه می کنند. بنابراین نمی توانید آن ها را روی کاغذ یا هر سطح دیگری امتحان کنید.

نقاشی رنگ روغن

در این نقاشی فرد از رنگ روغن استفاده می‌ کند که شامل روغن خشک شونده است و می‌تواند رنگدانه ها را روی نقاشی بچسباند. در حالت طبیعی ماهیت این نقاشی روغنی است اما ممکن است مدیریت کردن آن کمی سخت باشد. همچنین می‌ توانید نقاشی های تخصصی را با ظاهر روغنی تحویل افراد بدهید.
 

نقاشی آکریلیک

نقاشی آکریلیک یک تکنیک معروف در نقاشی می باشد. انواع رنگ های بسیار زیبایی در این نوع مدل نقاشی یافت می‌ شود. رنگ ها حلال در آب هستند اما نتیجه نهایی در برابر آب مقاومت می‌ کند. نقاشی های آکریلیک استفاده راحتی دارند و استایل های مختلفی در آن ها استفاده می شود.

انواع طراحی ها

از رایج ترین انواع طراحی ها طراحی پرتره می باشد که از صورت شخص تا شانه را شامل می شود. مثل آموزش طراحی چشم با مداد رنگی

مناظر طبیعی

طراحی مناظر طبیعی به گونه ‌ای همتای طراحی پرتره محسوب می‌ شود و یک نوع استایل طراحی است. طراحی مناظر طبیعی در هنر معمولاً صحنه های خاصی را در طبیعت به تصویر می‌ کشد.

طراحی کارتونی و کاریکاتوری

این دو استایل تقریباً جزء تکنیک های طراحی می باشند. معمولاً در کتاب های تخیلی و کمدی مورد استفاده قرار می‌ گیرند و در آن از رنگ های خشک مثل رنگ های پاستل و مداد شمعی و غیره استفاده می شود. آموزش گام به گام ترسیم چهره و اندام

طراحی تکنیکال

یک نوع استایل طراحی که معمولاً برای دانشجویان مد و طراحی داخلی و آرشیتکت ها آموزش داده می شود. تمرکز آن ها بیشتر روی قسمت‌ های آکادمیک است و همچنین این افراد تمرکز می کنند که چگونه جزئیات یک طراحی را به خوبی به نمایش بگذارند.

شما می توانید تقریبا هر چیزی را نقاشی کنید، رنگی که روی آن قرار می گیرد و سطح آن را فاسد نمی کند (یا استفاده از هنر سخن گفتن، پشتیبانی ). رنگ اکریلیک را می توان بر روی کاغذ، کارت، چوب یا بوم نقاشی کرد ، یا با استفاده از پرایمر که ابتدا استفاده می شود. آبرنگ را می توان بر روی کاغذ، کارت یا بوم مخصوص آبرنگ رنگ کرد . حمایت از رنگ روغن باید ابتدا آغاز شود؛ در غیر این صورت، روغن در رنگ، در نهایت کاغذ یا نخ های بوم را فشرده می کند. شما می توانید پد های کاغذی را که برای کاغذ نفت آماده شده است، مناسب برای انجام مطالعات و یا فضای ذخیره سازی محدود اس
نقاشی‌های کودکان معمولا کمی دور از حقیقت است. ممکن است آدمک نقاشی او 4 انگشت و خورشیدش قرمز باشد. دلیل آن هم این است که کودکان آنچه را می‌دانند می‌کشند نه آنچه را می‌بینند. برای آنها خانه همیشه سقف تیز مثلثی دارد. سعی نکنید حقیقت را به آنها بفهمانید. دست‌شان را آزاد بگذارید تا آنچه را می‌خواهند بکشند. اگر خودشان موافق‌اند شما می‌توانید به نقاشی آنها گل یا خانه بیفزایید. اگر بخواهید حقیقت را به آنها نشان دهید ممکن است از نقاشی زده شوند.
بسیاری از هنرجویان و تازه واردان به عرصه هنر این سوال در ذهنشان تداعی میشود : چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟ در آموزش طراحی مبتدی برای شروع طراحی به چه چیزی نیاز داریم؟ به زبان ساده طراحی فقط فرآیند لایه بندی است ، همان طور که در مقاله چگونه نقاشی کنیم توضیح دادیم ، شما از یک طرح ساده شروع می‌کنید و لایه لایه طرح را توسعه می دهید تا زمانی که نتیجه دلخواه خود را بدست آورید.
در این درس ما می خواهیم روی روند کار یعنی اسکچ تمرکز کنیم. اگر می توانید روی یک تکه کاغذ با مداد طرحی را ایجاد کنید، پس می توانید طراحی را هم یاد بگیرید! آموزش طراحی از پایه بهترین روش یادگیری است. برای اینکه یک هنرمند باشید لازم نیست بتوانید خطوط صاف یا دایره های کاملی بکشید.
آموزش ابتدایی طراحی با مداد ، همانند نوشتن ایده روی کاغذ است با تفاوت به اینکه شما به جای نوشتن خط خطی می کنید و این امکان را به شما داده می‌شود ایده های خود را به سرعت خلق کنید تا در طولانی مدت بتوانید در وقت خود صرفه جویی کنید. این یک روش عالی برای طوفان مغزی ( همان طراحی آزاد بدون محدودیت که در نهایت به یک ایده ختم می شود ) است!

کلاس های نقاش و طراحی همراه با استاد ندا معین ابادی در سرای محله جنت آباد برگزار میگردد.

دوشنبه :11:00_ 12:30


اولین دیدگاه را ثبت کنید.

لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید
افزودن به علاقه‌مندی
شرکت در دوره
ثبت نام شده: 13 دانشجو
مدت زمان: 12 جلسه
سطح: پیشرفته

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه 6 صبح تا 9 شب
سه شنبه 6 صبح تا 9 شب
چهارشنبه 6 صبح تا 9 شب
پنجشنبه بسته
جمعه بسته
شنبه 6 صبح تا 9 شب
یکشنبه 6 صبح تا 9 شب