اطلاعات محله

محله جنت آباد جنوبی

آمار و اطلاعات مرتبط با محله جنت آباد جنوبی

اگر بخواهیم محله جنت آباد جنوبی را معرفی کنیم اول میتوانیم به صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی و یا بزرگراه شهید ستاری اشاره کنیم. این محله در ناحیه 7 منطقه 5 شهرداری واقع شده است. از جمله خیابان های معروف این محله میتوان به بلوار لاله و میدان چهارباغ اشاره کرد.

محله جنت آباد جنوبی در یک نگاه

  • نام محله:جنت‌آباد جنوبی
  • منطقه: 5 تهران
  • محل استقرار: شمال غرب تهران
  • شهرت محله: آب‌ و‌ هوای خوب
  • بافت محله: نوساز و قدیمی
  • همسایه های محلی: باغ فیض از شرق | بزرگراه آیت الله کاشانی از جنوب | شهران از غرب | جنت آباد مرکزی از شمال
  • دسترسی های محلی: بزرگراه شهید همت| بزرگراه شهید باکری| بزرگراه شهید ستاری | بزرگراه آیت الله کاشانی
  • ایستگاه مترو : ندارد
  • سطح قیمت: متوسط روبه بال

بافت محله جنت آباد جنوبی چگونه است؟

بافت این محله بیشتر مسکونی و نوساز است و یکی از دلایل افراد جهت انتخاب این محله برای زندگی؛ خلوتی و آرامش آن است. کوچه‌ها و خیابان های جنت آباد جنوبی برخلاف جنت آباد شمالی و مرکزی به دلیل بافت تجاری متمرکز در این فضا شلوغ تر است، اما همچنان از معضلات عمده ی مرکز شهر دور مانده است.

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

در گذشته، رودخانه های مختلفی در این منطقه و محله جریان داشته ­اند که از جمله ی آن ها، رودخانه های کن، سولقان، وردآورد و چشمه های باغ فیض و همچنین قنوات مختلفی که برای تامین آب باغ ها و بوستان های اطراف استفاده میگردیده اند، شایان ذکر خواهند بود. همین وفور آب و قرار گرفتن این اراضی درکوهپایه (و احتمالا حاصل­خیزی زمین­ های محله) باعث گردیده است که این محله”جنت” به معنای بهشت نام­گذاری گردد. اما متاسفانه به علت ساخت وسازها، مسیر رودخانه منحرف و اکثر رودخانه ها خشک گردیدند.

در این راستا جنت آباد و محلات اطراف آن که روزگاری تنفسگاه تهران محسوب می گردید، نسبت به گذشته آب وهوای مطبوع خود را از دست داده و باغ های آن تبدیل به آپارتمان شده اند. از سوی دیگر نمی توان چنین گفت که به طور کامل نابود شده اند، چرا که همچنان این محله و منطقه نسبت به سایر مناطق تهران از آب و هوای مناسب تری برخوردار می باشد.

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

این محله به دلیل بافت قدیمی که دارد تقریباً اشباع شده از جمعیت محسوب می شود و تنها بازسازی خانه های ویلایی قدیمی در این منطقه و تبدیل آنها به برج های مسکونی یا آپارتمان های چند طبقه، به جمعیت این محله اضافه می کند. در خصوص سطح قیمت این منطقه می توان گفت در سطح بالایی در مقایسه با مناطق مجاور برخوردار است. در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت در ماه های آخر سال، قیمت ملک در این منطقه از متری 7میلیون تومان آغاز شده و تا متری 10 میلیون تومان نسبت به سازه های جدیدتر در حال خرید و فروش می باشد.

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

اگر از سمت فلکه صادقیه قصد عزیمت به این محله را دارید از خیابان آیت الله کاشانی غرب به جنت آباد خواهید رسید. دیگر دسترسی به این محله اتوبان شهید همت از شمال، اتوبان شهید ستاری از شرق و اتوبان شهید باکری از غرب شما راه به این محله هدایت می کنند. از خیابان های معروف این محله هم میتوان به بلوار لاله و میدان چهار باغ اشاره کرد.

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله جنت آباد جنوبی

در این محله مدارس زیادی در حال فعالیت هستند. از مهمترین آنها می توان به مجتمع آموزشی پسرانه باقرالعلوم (ع) اشاره کرد. دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات هم در ابتدای بلوار لاله واقع شده است. دانشگاه غیرانتفاعی صدرا و سرای محله جنت‌آباد جنوبی هم جزو مراکز آموزشی و فرهنگی محسوب می شوند. از مرکز خرید سمرقند به دلیل دارا بودن سالن های سینما، می توان به عنوان یک مرکز فرهنگی نام برد.

محله جنت آباد جنوبی چند مرکز مهم دولتی دارد؟

از مراكز مهم دولتي در اين محله مي توانيم به بانک هایی چون بانک رفاه، بانک پارسیان، بانک سرمایه، بانک سینا، موسسه مالی و اعتباری کوثر اشاره كنيم. هچنین ساختمان شماره ۲ منطقه ۵ شهرداری تهران در این محله مستقر است و می توان از به عنوان یکی از مراکز دولتی این محدوده نام ببرید.

مراکز خرید اصلی محله جنت آباد جنوبی کجاست؟

از مراکز معروف خرید این منطقه مرکز خرید مریم که در تقاطع بلوار جنت آباد و خیابان آیت الله کاشانی قرار دارد و سمرقند در تقاطع بلوار لاله و خیابان جنت آباد واقع شده می توان نام برد. برای تهیه مایحتاج روزانه هم می توانید به مرکز میوه و تره بار جنت آباد مراجعه کنید.

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

نزدیک ترین مرکز مذهبی به جنت آباد جنوبی مسجد نظام مافی واقع در آیت الله کاشانی و مسجد صادق آل عبا می باشند. همچنین میتوان به مراکز مذهبی و حسینیه های دیگر مثل مسجد ولی‌ الله‌ الاعظم، مسجد خاتم‌الانبیا (ص) ،مسجد خامس آل‌عبا (ع) ، مسجد صادق آل‌محمد (ص) ،حسینیه خاتم‌الانبیاء ،حسینیه مکتب‌الزهرا (س) و مجمع انصارالحسین(ع) ،هیئت ابوالفضل ،هیئت یاحسین ،هیئت یا حسین زهرا اشاره کرد.

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

درمانگاه مرکزی جنت آباد جزو درمانگاه های داخلی این محله است که البته در نزدیکی آن بیمارستان پیامبران در خیابان اباذر، بیمارستان عرفان نیایش در جنت آباد مرکزی، درمانگاه الیاد در جنت آباد مرکزی ودرمانگاه بیدار در خیابان آیت الله کاشانی اشاره کرد.

اماکن تفریحی و ورزشی محله جنت آباد جنوبی کجاست؟

برای معرفی اماکن ورزشی می توان به معروف ترین آنها، باشگاه پرسپولیس، واقع در ابتدای خیابان آیت الله کاشانی جنب ایستگاه آتش نشانی اشاره کرد. همچنین مجموعه ورزشی یزدان که ابتدای جنت آباد مشغول فعالیت می باشد. مرکز ورزشی الزهرا هم یکی دیگر از اماکن ورزشی این محله محبوب است. مرکز تجاری، فرهنگی، تفریحی سمرقند به دلیل اختصاص یک طبقه مجزا به وسایل بازی برای کودکان از مکان های محبوب تفریحی خانواده ها محسوب می شود.